"Zene nlkl mit rek n?"
joi 2007.08.02. 10:30
Mindennap krlvesz minket. Brhova megynk, nem tudunk elbjni elle. De el akarjuk egyltaln kerlni?
A zenrl beszlek. Mindenhol ott van, s lassan mr lni sem tudunk nlkle. Ismt egy jabb drog, amire ha rszokunk, mg nem rtalmas.
Manapsg a zenehallgats tvette az olvass, a ddolgats, a beszlgets, vagyis valjban szinte minden emberi ptcselekvs helyt. Ha utazunk, ha vrakozunk, elalvs eltt, reggeli alatt, munka kzben. Szinte mr szre sem vesszk, ha van, viszont azonnal fltnik, ha nincs. Mint a szeretet. s ha egy csupncsak kellemes tnyezt ssze tudunk hasonltani az emberi rzelmek legnemesebbikvel, akkor rdemes elgondolkodni azon, hogyan is jutott idig a zene s mi vr mg rnk a jvben. Mst sem hallani, mint a zenecsatornk s rdik dbrgst, azokon is a legmodernebb mp3 lejtsz (mr mp4, elnzst) vagy walkman-mobil hirdets szl.
Mg ha figyelemremltnak is tnik az utbbi vekben trtnt felgyorsuls (a bakelittl egszen a digitlis technolgiig), a tbbi szerkezet fejldse mellett ez a normlis tendencit mutatja. Viszont akr gyorsan vagy gyorsabban fejldik a technika, hamarosan biztos megjelennek a zenl knyvespolcok, gyak, rasztalok, s lehet, hogy nemsokra maguk a knyvek is dalra fakadnak.
De vajon mirt ktdnk ennyire a zenhez? Mi olyat nyjt neknk, ami ellenllhatatlann teszi? Taln az, hogy zennket hallgatva sajt gondolatainkba mlyedhetnk, a kialaktott sajt vilgunkba zrkzhatunk, ahol nem r el minket a mindennapok feketesge? Valszn. Nem vletlenl ltni egyre tbb flhallgats embert az utckon, a buszon, metrn. Ha fradtak, elmerlnek kedvenc dallamaikban, hiszen knyvet olvasva csak elbbiskolnnak, meg az egybknt is hossz, nehz eltenni, ha le kell szllni… Ha vidmak, vagy szomorak, trs hinyban - akiknek elmondhatnk rzseiket - a kedvenc zenekarukkal osztjk meg bnatukat vagy rmket.
De a zene nemcsak kis gpezeteken keresztl ramlik be az letnkbe. Megjelenik minden tren: ahogy ltzkdnk, ahogy viselkednk, beszlnk. Sokszor els ltsra el tudjuk dnteni, ki milyen zent szeret, abbl kvetkezik, mik a szoksai, hogyan tltheti a szabadidejt, mire gondolhat. A zenei zlsnk hatrozna meg ezltal minket? Ha nem gy lenne, akkor egy j ismerstl nem azonnal a kedvenc egytteseit krdeznnk, az ismerskeres honlapokon a ’Magamrl’ cmsz alatt nem az imdott zenekaraink szerepelnnek. Ahogy egy MTV reklmban hallhattuk: „Music makes connections”, azaz a zene kapcsolatot teremt.
Valban eddig fajult volna az emberi kommunikci, a trsas letmd (itt, ahogy vgig is az egyni s nem a kzssgi zenehallgatsrl beszlek, ami valban kpes a kapcsolatteremtsre, a kikapcsoldsra)? Mg ha meg is talltuk a zenei zlsnkbe ill barti krt, velk is a kzs tevkenysg a cd-k cserlgetse s az j szmok meghallgatsa lesz, ami azrt nem llt a kultrnak szobrot.
Szomor a tny, hogy valban magnyossgunk enyhtsre hallgatunk zent, hogy az ott megteremtett atmoszfrban nyugodtan megtalljuk helynket.
s ezzel kapcsolatban merl fel bennem a kvetkez krds: ha gy mernk hagyatkozni kedvenc szmainkra, belerezzk magunkat a dalszveg kzvettette helyzetbe, gondolatokba, nem vlik-e ez ltal egyszerv az emberek manipullsa? Nem elszr vetdtt fel ez a gondolat, hiszen vegyk csak pldnak a mozgalmi vagy vallsi dalokat. Egy jl megrt dallam, pr sokatmond, de mgis flbemsz sor, s ksz is a manipullt embernk! s manapsg, a zeneszmok hatalmas cenjban kinek tnne fl pr rosszra buzdt dalocska? Ha pedig egyszer mr befszkelte az agyunkba magt a helytelenre sztnz sor, akkor azt csak nagyon nehezen lehet kizni onnan. Valban ennyit jelent a zene? Serkent, nyugtat, gygyt, gyilkol szer egyszerre? Taln, ha egyszer kimerl az elemnk, lemerl a telefonunk, rdemes lenne egy kicsit gy hagyni s elvenni egy knyvet, vagy szba llni az ismers ismeretlenekkel.
|